Altın Ayarları

0
134 views

Altın kullanılan takılar içerisinde ilk sırada yer almaktadır. Bu yüzden de altın tercihi yapabilecek olan kişilerin sayısı bir hayli yüksektir. İnsanlar takı deyince ilk önce altından söz etmeye başlıyorlar. Altının değerli olması ve yatırım amaçlı kullanılarak diğer takılara göre farkını ortaya koyması onu diğerlerinden ayıran en büyük özelliktir. Bu yüzden de altının ayarları konusu çok önemlidir.

Altın Ayarları

Altınlar içerisinde altın bulundurma oranlarına göre farklı özelliklere ve fiyatlara sahiptir. Biz de altın bulundurma oranı altının ayarı şeklinde ifade edilse de; dünya üzerinde altın ticareti yapan birçok ülkede aynı kavram karat şeklinde ifade edilmektedir. Bu yüzden karat kavramı da yanlış değildir.

Altın ayarları içerisinde en değerli olan altın ayarı 24 ayarlardır. 24 ayarlı olan bilezikler diğer bilezik modellerine nazaran daha pahalıdır ve satarken de zarar etme oranı en düşüktür. Tam altın sarısı rengindedir. Daha düşükler ise; 22 ayar, 18 ayar gibi ifadelerle tanımlanırlar. Ayar sayısı düştükçe değerde de azalmalar meydana gelir.

Beğenin Veya Paylaşın!

CEVAP VER