Gümüş Ayarı Nedir?

0
37 views

Gümüş metalinin 3 önemli özelliği vardır. Bunlardan ilki; çok yumuşak bir element olması, diğeri ekonomik yollarla ticaretinin yapılabilmesi, sonuncusu da çok fazla tercih edilmesidir. Zaten yumuşak olduğundan dolayı kolayca işlenebilen ve sizler için her model takının oluşmasına imkan sağlayabilen özelliğe sahiptir. Eğer gümüş takıları seviyorsanız; onların ayarı hakkında da bilgi edinmek isteyeceğinizi düşündük.

Gümüş Ayarı Nedir?

Her takı grubunda olduğu gibi bir metal konumunda nitelendirebileceğimiz gümüş takılarda da belli bir ayar söz konusudur. Altınlarda 24 ayar en büyük ayar grubu olarak bilinen; gümüşlerde durum farklıdır. Gümüşlerin ayarı 1000’lik sistem üzerinden değerlendirmeye alınmaktadır. Sadece ülkemizde değil; aynı zamanda da tüm dünyada uluslar arası standart budur.

Gümüşlerde ayar konusunda en sık gözlemlediğimiz grup 925 ayarlardır. 1000 ayarlık gümüş takılar tamamen saf gümüşten oluşmakta ve içerisine herhangi bir madde ya da metal karıştırılmamıştır. Tabi ticarete döküldüğünde biz bunu 999 ayar şeklinde gözleriz. Ancak parmağımızda bulunan gümüş yüzükler ya da taktığımız gümüş kolyeler 925 ayar olmaktadır.

Beğenin Veya Paylaşın!

CEVAP VER