Bilezik Fiyatları Nasıl Hesaplanır?

0
409 views

Bileziklerin günümüzde hem maddi hem de manevi birçok anlamı vardır. Bilezikler önemli bir hediye olarak görülmesinin yanında önemli bir yatırım aracıdır. Peki ekonomimizde bu kadar değerli görülen altının piyasası nedir? Bilezik fiyatları nasıl hesaplanır?

Altın fiyatları için genelde en sağlıklı bilgi kuyumculardan alınmaktadır. Altın bilezik fiyatları nasıl hesaplanır sorusuna geçmeden önce altının piyasadaki durumunun analizini yapmak çok önemlidir.

Altın bilezik fiyatları bileziğin içindeki altın oranına göre değerlendirilmektedir. En saf hali olan 24 ayar bilezik, 22 ayar bilezik, 18 ayar bilezik ve 14 ayar bilezik çeşitleri bulunmaktadır. Günümüzde kimi bilezikler hediyelik olarak görülmektedir ve bütçeye göre 8 ayar bilezik modelleri de gitgide artmaktadır. Bilezik ayarları belirtilen aslında bileziğin içinde yer alan altının gram fiyatının hesaplanmasıdır. Altın piyasasını iyi takip eden kişi altının gramından hesaplayarak altın bilezik fiyatlarını da hesaplayabilmektedir.

Yatırımlık Bilezik

Bu duruma göre 24 ayar için saf altın yani has altın tabiri kullanılmaktadır. İçinde en yoğun altın bulunan ayar olarak da ifade edilebilir. 22 ayar altın da bileziklerde en çok tercih edilen altın ayarıdır. Yatırımlık altın olarak görülür, piyasada neredeyse alış satışı en fazla olan altın çeşididir.

Bilezikler yatırımlık olarak da düşünülecekse mutlaka 22 ayar olarak alınmalı ve saklanmalıdır. Hediye olarak da en çok alınan bilezik türüdür.

Beğenin Veya Paylaşın!

CEVAP VER