Gerçek Yakut Nasıl Anlaşılır?

0
536 views

Değerli taşların birçoğu gerçek modellerinin yanı sıra sentetik ürünlerini de barındırmaktadır. Özellikle de doğada az bir şekilde rastlanan taşlara baktığımızda sentetik yapılma sıklığının daha fazla göze çarptığını bilmekteyiz. Bu yüzden de yakut gibi değerli taşlar satın almadan önce gerçek bir taşı nasıl anlamanız gerektiği konusunda bilgi edinmeniz gerekmektedir. Yakut taşının gerçeğini ayır etmek için ipuçları aşağıda sıralanmıştır.

Gerçek Yakut Nasıl Anlaşılır?

  • Sentetik bir şekilde ve insan eliyle üretilen yakut taşlarının içerisinde kabarcıklar bulunmaktadır. Oysa doğadan elde edilen ve insanların hizmetine sunulan yakutlarda böyle kabarcıklar söz konusu değildir.
  • Yakut satın alırken en başta dikkat etmeniz gereken nokta ise; alacağınız taşın parlaklığı ya da rengidir. Renk ve parlaklılığı yerinde olan, canlı bir duruşa sahip taşlara baktığımızda, bunların gerçek yakut olduğunu kolayca anlayabiliriz.
  • Yakutların çoğu pırlanta ile birlikte kullanılıp altın üzerine monte edilmesi sonucunda karşımıza çıkmaktadır. Yakut taşını satın almaya gittiğimizde bu ayrıntıya da dikkat edersek; hem daha değerli, hem de gerçek bir yakut alırız.
Beğenin Veya Paylaşın!

CEVAP VER